Pozrite si najprv obrázky spred troch dní. Už roky sa táram po planinách Slovenského krasu v zime, ale takýto "úlovok", aký sa nám s chlapcami naskytol na dne jednej mohutnej depresie (6 x 3,5 m), hlbokej asi meter, si veru nepamätám.
S úžasom sme "čumeli" na to, ako sa v tom mokrom snehu – navyše nám pršalo – vytvára čierny, vytopený fľak. S niečím podobným sa stretávajú často jaskyniari zo severu Slovenska pôsobiaci v úplne inom type krasu. Takýto efekt veru "nevyrobí" statická jaskyňa, aj keby sa u nás v krase postavila na hlavu. Inými slovami - nie je to tzv. výduch. Ten vzniká v dôsledku rozdielu teplôt medzi masami vzduchu vo vnútri (zatiaľ neobjavenej) jaskyne a vonkajším prostredím. Čím je gradient väčší, tým je väčšia šanca, že sa výduch vytvorí a že ho v snehu aj zbadáte.
Autor: G. Lešinský
No čudo na fotografii sa za mrholivého, relatívne teplého počasia, keď je teplota nad nulou, vytvorilo inak. Tu prevládol tzv. dynamický alebo tlakový gradient. Znamená to toľko, že vytopený fľak vytvoril výrazne prúdiaci vzduch z neznámej dynamickej jaskyne. A tomu vyššia teplota vonku, ani dážď nevadia. Je to asi taký rozdiel, ako keď necháte sneh, nech sa pomaličky topí a keď naň začnete fúkať. Vtedy sa topí mnohonásobne rýchlejšie. Z čierneho fľaku sa doslova parilo. Samozrejme, aj v tomto prípade pôsobí rozdiel teplôt, ale len ako dodatkový činiteľ. Jednoznačne tu prevažuje dynamická zložka pôsobenia jaskynného vzduchu cez zátku na povrch, ktorá je v prípade výduchu naopak relatívne zanedbateľná. Čo to v praxi všetko pre jaskyniara vlastne znamená a prečo píšeme o vianočnom darčeku? Je to celkom jednoduché.
Autor: J. Heteši
Pod depresiou, nie veľmi hlboko, sa podľa všetkého ukrýva dynamická jaskyňa - najskôr súčasť nejakého jaskynného systému. Všimnite si na fotkách, že efekt vytopenia snehu je koncentrovaný na relatívne malú plochu. Nemá ani líniový charakter, čo môže evokovať prítomnosť nejakej otvorenej tektonickej štruktúry, ani nie je "rozbitý" na viacero menších
fľakov okolo (nejde o akumuláciu teplejšieho vzduchu v sutinových poliach). Určite tam nie je ani statická korózna priepasť so zaneseným alebo inak zablokovaným dnom, čo je prípad väčšiny objavov, ku ktorým sme dospeli prolongáciou v mieste výduchu. Obrazne povedané, dostali sme pod stromček darček, ktorý ešte musíme pracne rozbaliť (vykopať). Nebude to ani čiapka, ani ponožky. Vo vianočnej škatuli bude tentoraz oveľa viac... Tuším čo, ale o tom inokedy; aby sme nechválili deň pred večerom :-)
P.S. Dve veľmi dôležité veci som tu zámerne neuviedol. To je informácia pre tých, ktorým sa niektoré moje očakávania môžu zdať priveľmi odvážne.