Autor: G. Lešinský
Pohľad do ústia pukliny je trochu zavádzajúci - to pôvodne malo priemer iba 0,3 m. Úplne vertikálne pukliny bývajú v Slovenskom krase zriedkavé. Sú často veľmi úzke, ale pri troške vôle a za pomoci vŕtačky sa dá v nich pracovať. Po niekoľkých akciách sme v tejto pukline zaznamenali výrazný prievan, ktorý určite nesvedčí o jednoduchej koróznej šachte.
Autor: J. Hetesi
Pri systematickom povrchovom prieskume alebo sondovaním sme naďabili na viacero podobných juvenilných, korózne rozšírených štruktúr, ktoré sú z hľadiska praktického jaskyniarstva mimoriadne dôležité. Výsledky našej práce to potvrdzujú. Cez takéto mladučké extrémne úzke korózne komíny sme sa už trikrát dostali ľudovo povedané do systému - do fluviálne modelovaných priestorov resp. do priestorov, ktoré s nimi súvisia a to v celkovej dĺžke 420 m. Jednoznačne to v týchto prípadoch svedčí o polyfázovom vývoji jaskýň - korózne priestory mladého veku môžu kolidovať resp. nadväzovať na vekovo oveľa staršie priestory úplne inej genézy.
Autor: G. Lešinský
Dôležité je, kde sú v krasovom reliéfe takéto pukliny situované, no nikdy netreba zabúdať na to, že práve reliéf nemusí vždy odrážať existenciu riečne modelovaných jaskýň a že denudácia a erózia mnohé z nich "vytlačila" tam, kde by sme ich najmenej hľadali - do svahov dolín a na stráne krasových kužeľových vrchov.