Logo
Slovenská speleologická spoločnosť
| Úvodná stránka | Z histórie | O drieni | Speleolinky | Download | Zaujímavosti | Členovia |
.: Z činnosti klubu :.
Fotogalérie
Významné objavy
Výskum a prieskum
Fauna a flóra
Bezpečnosť
Ochrana jaskýň
Zahraničné cesty
Výročné správy
Bibliografia
.: Vyhľadaj na webe :.


vodlitniKoupání v Jižních ČecháchUbytování rodin s dětmiChata v České KanaděKunžak v České KanaděGambitPronájem rekreačních objektůVlčí doupěRybářstvíStrmilovský šachový klubChata na SamotěRekreace v soukromíChata u Komorníka
.: RSS :.
Odber noviniek cez RSS
.: Info :.
© Admin
2000-2013


Správa o činnosti SK Drienka za rok 2012

Vydané dňa 09. 05. 2013 (Počet prečítaní: 2968)


V Slovenskom krase pokračoval sľubný prieskum, prolongácia i dokumentácia lokalít s možnosťou prieniku do viacerých vytypovaných a rozpracovaných jaskynných systémov. V rámci Slovenského krasu sme najviac hodín odpracovali v SG-ponore, Milade, lokalitách okolo Milady, Malej mestskej priepasti, Ordone, Východnej Ardóčke. Vykonala sa revízia a úprava vchodov v SG-ponore, Kečovskej vetve I a v 41-ke. V Milade, Bezodnej Ľadnici, Jaskyni na Kečovských lúkach sme vykonali revíziu priebehu jaskyne. Okrem toho sme vykonali desiatky prieskumných povrchových akcií, ktoré viedli k následnému objaveniu nových perspektívnych lokalít.
Na Plešiveckej planine sme sa venovali prieskumu a dokumentácii jaskyne Prievanová diera objavenej na jeseň 2011. Počas piatich akcií boli domerané všetky objavené priestory a jaskyňa dosiahla dĺžku 770 m a hĺbku 86 m. Pracovali sme sa aj na spriechodnení viacerých nepríjemných miest jaskyne a vystrojení dvoch úsekov oceľovými stúpačkami. Na dne jaskyne sme do konca roka 2012 uskutočnili asi 5 akcií, kde sme rozširovali perspektívnu odtokovú Temnú puklinu s postupom asi 8 m dopredu.

V roku 2012 sme v jaskyni Drǎcoaia (Rumunsko, pohorie Bihor) uskutočnili 8 akcií, na ktorých sa podieľalo 8 jaskyniarov z dvoch speleologických klubov (Speleo Drienka a Speleo Šariš). Podarilo sa nám zamerať 271 m priestorov objavených ešte v roku 2011. Ostalo ešte cca 200 m nezameraných priestorov. Na začiatku roka 2012 sme sa venovali hlavne prieskumu Krkahájov a lezeniu v Kaňone. Prieskum týchto priestorov však nepriniesol očakávaný výsledok, tak sme svoju aktivitu koncentrovali na podľa nás perspektívnejšie miesto v závere Sádrovcovej chodby. Postúpili sme tu kopaním v zanesenej chodbe s prievanom o 9 m dopredu. Jaskyňa Drǎcoaia dosahuje k 31.12. 2012 dĺžku 1715 m pri prevýšení 107 m. Exkurzne sme navštívili jaskyňu Meziad a počas letnej akcie sme rekognoskovali aj terén na sedle Varasoaia (Padis).

Správu napísali: J. Heteši, V. Papáč a J. Psotka

Celý článok | Autor: administrator | Vytlačiť článok
.: Spomienka :.
Maroš
.: Naj jaskyne SR :.
Najhlbších 50
Najdlhších 50
.: Naj jaskyne sveta :.
NSS World
Deep Cave List

NSS World
Long Cave List
.: Software :.
Therion
Survex
.: Náhodný obrázok :.
Freatické chodby
Freatické chodby, foto: M. Miškov
zobrazení: 1647
.: Počítadlo :.

Tento web site bol vytvorený prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku.